Yamaç Paraşütü

Çameli Yaylacık Dağı; Batı Akdeniz ve Güney Ege Bölgesi arasında kalan, Denizli iline ait Çameli ilçesinde bulunan, 2150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Coğrafi konum itibari ile Denizli – Fethiye yol güzergahında olup, Fethiye’ye 70 km ve Denizli’ye 110 km mesafededir. Yaylacık Dağı, bölgede alternatif turizm açısından turistik bölgelere yakınlığı ve konumu ile buradaki turizm potansiyelinin ilçemize aktarılması ve ilçemizi tanıtarak yerli-yabancı turizme kazandırılması için önemlidir. Yaylacık Dağı, çok zengin olan bitki türleri ile dikkati çekmektedir. Yanı sıra 1500 m ile 1800 m yükseltisinde çam, sedir ve ardıç ağaçları ile örtülür. Yaylacık Dağı, 2150 metre zirvesinde 4 taraflı uçulabilen mükemmel bir konuma sahiptir.

Bu konum itibari ile yüksek termiklere sahip olup yamaç paraşütçülere ve delta kanat sporcularına güvenli ve keyifli uçuşlar sağlar. Yaylacık dağında uzun mesafe paraşüt yarışmaları, dünya kupası ön eleme, Dünya kupası, dünya kupası süper finali ve Türkiye paraşüt şampiyonaları gibi yarışmalara ev sahipliği yapmıştır. Yaylacık Dağı, yamaç paraşütü ve delta kanat sporcularının en çok tercih ettiği hava sporları merkezi haline gelmiştir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ TEKLİ (Single) UÇUŞLAR:
Yayalacık Dağı yamaç paraşütü pistinden yaptığımız uçuşlar bölgede yüksek termiklere sahip olduğundan, maksimum 6 ile 8 saat süren uçuşlar yapılabilmektedir. Bu bağlamda Çameli single uçuş yapan paraşütçülerinde uçuş yapabileceği bir yer olup dünyaca ünlü paraşütçülerin gözdesidir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ İKİLİ (Tandem) UÇUŞLAR:
Deneyimli pilotlarımızla Torosların uzantısı olan Akdağlara kucak açarcasına duran, muhteşem manzaralı 2140 metre yükseklikteki Yaylacık Dağımızın zirvesinden ortalama 45 dakika süreli uçuşumuza başlayarak, eşsiz güzelliklere sahip baraj, göller, köyler ve ormanlarla ile kaplı dağlarımızın manzaralarını resimleyerek Çameli ovasına inişimizi gerçekleştiriyoruz.

Çameli İlçemiz, bir çok uzun mesafe yarışlarına (xc competetion) ev sahipliği yapmaktadır. 2013 yılında Çameli’de Dünya kupası ön eleme, 2014 yılında Dünya Kupası Süper Finali,2015 Türkiye Kupası ön eleme, yarışları yapıldı. 2016 yılında Yamaç Paraşütü Türkiye Şampiyonası Çameli’de 26 Temmuz – 02 Ağustos Tarihlerinde yapılacaktır.

www.cameliparagliding.com.tr